Sport a biznes

Rywalizacja, wytrwałość, koncentracja na celu, umiejętność pracy zespołowej – to cechy, które charakteryzują zarówno sportowców, jak i przedsiębiorców, dlatego te dwa obszary życia nieustannie się przenikają. Jednak jakie ma to przełożenie także na rynek nieruchomości? Okazuje się, że całkiem spore i może stanowić jedną z przewag konkurencyjnych.

 

Duże centra biznesowe nierzadko skupiają po kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy pracowników. To olbrzymia, różnorodna społeczność, w której każdy ma swoje zainteresowania, pasje czy umiejętności. Odpowiednie zarządzanie potencjałem tak dużej grupy społecznej niesie ze sobą możliwości z zakresu wsparcia rezydentów, integracji, a nierzadko również promocji obiektu. Tego rodzaju projekty mają także wymiar jednostkowy, o czym mówi Mateusz Kusznierewicz, medalista olimpijski, reprezentant Polski w żeglarstwie: Doświadczenie z mojej ponad 40 letniej kariery sportowej nauczyło mnie, że sport to nie tylko rozwój ciała: ma on znaczenie także dla dobrego samopoczucia psychicznego, dla relacji społecznych, ale także dla biznesu, gdyż sport ma tę cechę, że uczy wytrwałości, pozwala oczyścić głowę z negatywnych emocji, ale również pomaga szybko przełamać bariery, prowadzić rozmowy, dzielić się wiedzą i nawiązywać relacje. Między innymi to pokazuję w projekcie Power Walk, który obecnie rozwijam: poprzez rozmowy z ciekawymi ludźmi chcę inspirować, przedstawiać ich historię, drogę, którą przeszli, pasje i ich ciekawe spojrzenie na świat. Niesamowite jest to, jak wielu menedżerów, zarządzających poważnymi przedsiębiorstwami, potwierdza w rozmowach w czasie naszych spacerów, że mimo wielu obowiązków traktuje aktywność fizyczną, jako coś, na co zawsze znajdują czas, gdyż jest to jeden z najważniejszych czynników, które pomagają radzić sobie z wyzwaniami w biznesie.

 

Jako ciekawy przykład tego, jak wykorzystać sport na korzyść centrum biznesowego i wykorzystać je do budowania przewagi konkurencyjnej może posłużyć Olivia Centre, które jest największym polskim obiektem mixed-use. Jej oferta, skierowana do pracowników rezydentów obejmuje kilkanaście inicjatyw, związanych nie tylko ze sportem. Kluby zainteresowań są adresowane do szerokiego grona pracowników centrum, dzięki temu nie dość, że w zależności od zainteresowań i poziomu sprawności mogą oni odpowiednio dobrać sobie dyscyplinę, ale także brać udział w kilku różnych inicjatywach. Co tydzień odbywają się zajęcia z jogi, miłośnicy żeglarstwa mają okazję odbywać rejsy po Zatoce Gdańskiej pod okiem doświadczonych skiperów, a najdłużej działającym klubem sportowym jest liga piłki nożnej Olivia Centre, której rozgrywki odbywają się już od 13 lat. W jej skład wchodzi aż 12 drużyn, reprezentujących swoje firmy w corocznych mistrzostwach. Popularność ligi dokumentują liczby: łącznie w sezonie odbywa się ponad 50 meczów, w których średnio pada 7 goli na spotkanie. Bierze w nich udział 199 zawodników, a dowodem na to, że rywalizacja jest naprawdę ostra są statystyki wręczonych kartek: w sezonie 2024/2025 było 27 żółtych i 5 czerwonych kartek.

 

Także klub siatkarski cieszy się olbrzymią popularnością, szczególnie od czasu, kiedy na terenie Olivii pojawiły się dwa pełnowymiarowe boiska do siatkówki plażowej. Od tego czasu stała się ona jednym z najbardziej charakterystycznych sportów w Olivii – i jednym z najlepszych przykładów tego, jak praca, sport i pasje rezydentów mogą się naturalnie przenikać. Boiska są bezpłatne, a rezerwacje można robić samodzielnie za pomocą systemu online. Dzięki temu siatkówka szybko stała się codziennym elementem życia rezydentów. Firmowe i między firmowe drużyny organizują własne mecze, mini-turnieje i regularne treningi. Łącznie w jednym sezonie letnim boiska są rezerwowane ponad 400 razy. Projekt ma jeszcze dodatkowy wymiar: Z boisk chętnie korzystali także uczniowie sąsiednich szkół – szczególnie w godzinach porannych. W maju z boisk często korzystali maturzyści, dla których sport był formą odreagowania przed egzaminami. To pokazuje, że przestrzeń sportowa Olivii działa nie tylko na rzecz rezydentów, lecz także otoczenia lokalnego.

 

Spośród pozostałych klubów sportowych można wymienić także klub biegowy, prowadzony przez Łukasza Gałkę, który ma za sobą starty w półmaratonach, maratonach i triathlonach, jest medalistą Akademickich Mistrzostw Polski, a dziś nie tylko trenuje innych, ale i sam przygotowuje się do udziału w World Masters Athletics Championships Daegu 2026. Spotkania klubu odbywają się dwa razy w tygodniu, a jego członkowie przygotowują się do osiągania własnych celów: podnoszenia sprawności lub bardziej ambitnych planów. W tym drugim obszarze Olivia także współpracuje z lokalnymi organizatorami zawodów sportowych: Północny Bieg Charytatywny Pomaga oraz Ultras Oliwski. W pierwszym z nich można wziąć udział biegnąc, spacerując, jadąc na rowerze, rolkach czy na hulajnodze. Cel jest jeden: wsparcie potrzebujących z Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ultras Oliwski to natomiast bieg dla osób, które przygotowują się do maratonów i ultramaratonów górskich oraz dla pasjonatów biegów terenowych. Celem organizatorów jest popularyzacja biegania i integracja lokalnej społeczności Gdańska-Oliwy, a Olivia Centre jest partnerem tej sportowej aktywności już po raz siódmy.

 

Olivia zawiązała także partnerstwo z sąsiadującym z nią Uniwersytetem Gdańskim. Na mocy porozumienia stała się Mecenasem Sportu Akademickiego Związku Sportowego, co stało się naturalnym przedłużeniem wieloletniej współpracy pomiędzy partnerami. Dzięki nowej umowie treningi sportowe klubów Olivii będą mogły odbywać się pod okiem doświadczonych trenerów AZS. Z ankiet, które przeprowadziliśmy płynął bardzo jasny przekaz – każda inicjatywa łącząca pracowników we wspólnych inicjatywach sportowych, artystycznych czy społecznych stanowiła czynnik wpływający na wellbeing pracowników – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. Co więcej: pracownicy podkreślali, że ciekawe projekty stanowią dla nich cenne zachęty do wybierania pracy z biura. Porównaliśmy to z danymi frekwencji w biurach i okazało się, że to jest dostrzegalna prawidłowość na skalę całego naszego centrum biznesowego, co było dla nas jednoznacznym wskaźnikiem dla rozwoju kolejnych projektów sportowych. Przez lata je rozwijaliśmy równolegle z innymi, już poza sportowymi projektami, wśród których są nawet tak oryginalne projekty jak Chór Olivia Centre, skupiający obecnie pracowników z 18 różnych przedsiębiorstw. Wszystkie te inicjatywy mają wspólne cechę – budują zadowolenie z miejsca, które nasi rezydenci wybrali na prowadzenie biznesu właśnie wokół sportu. 

 

Co ciekawe, skala obiektu powoduje, że w gronie rezydentów znajdują się także podmioty, pozwalające na wyjątkową synergię i dodatkowe wsparcie takich projektów. Jednym z nich jest firma MySomi Care, która funkcjonuje jako zintegrowany ekosystem zdrowia, który łączy opiekę kliniczną, pełną diagnostykę, suplementację (Labify) oraz technologię SaaS w jednym miejscu. Pomysł na jej rozwój wziął się właśnie ze sportowej historii Sylwestra Kłosa, założyciela i CEO firmy: Jako młody piłkarz musiałem przedwcześnie zakończyć karierę – klasyczna medycyna nie potrafiła zdiagnozować źródła problemów zdrowotnych, z którymi się wtedy mierzyłem. Remisję odzyskałem dopiero dzięki medycynie funkcjonalnej i szkole prof. Datisa Kharraziana. To doświadczenie stało się fundamentem, na którym przez ponad 10 lat zbudowałem w Gdańsku Sports-Med – jedną z największych w Polsce praktyk dietetyki funkcjonalnej. Na początku 2026, po prowadzeniu ponad 15 000 pacjentów w systemie indywidualnej opieki. Obecnie marka ewoluowała w MySomi Care – zintegrowany ekosystem zdrowia, który łączy opiekę kliniczną, pełną diagnostykę, suplementację (Labify) oraz technologię SaaS w jednym miejscu. Pacjenci trafiają do nas z objawami, które w standardowym systemie słyszą, że są „w normie”: spadek formy sportowej, przewlekłe zmęczenie, mgła mózgowa, problemy autoimmunologiczne, hormonalne, skórne. Firma zapewnia wsparcie dla osób wymagających opieki medycznej, ale także sportowców. Pracujemy na zakresach funkcjonalnych (nie laboratoryjnych), pełnej diagnostyce i autorskich protokołach ETAP – podkreśla Sylwester Kłos. Najmocniejszym dowodem skuteczności są sportowcy najwyższego szczebla, którzy powierzyli nam swoje zdrowie i wyniki – m.in. Przemysław Frankowski, Maria Andrejczyk, Paweł Wszołek, Sofia Ennaoui, Tomasz Gębala, Krystian Pieszczek.

 

II Turniej Siatkówki Plażowej w Olivii za nami! Dziękujemy!

Ale to było fantastyczne popołudnie. Słońce, ciepły piasek, doskonałe nastroje i wielka radość z grania. Do tego supernagrody! Tak było! Na naszych boiskach za Olivią działo się, oj działo 18 czerwca. W II Turnieju Siatkówki Plażowej, pod patronatem AZS Uniwersytetu Gdańskiego, zagrało 12 dwuosobowych drużyn z 9 firm działających w Olivii. Ekipy grały w systemie brazylijskim, co oznacza jedno – po pierwszej porażce nadal można było wrócić do gry. Dopiero druga kończyła udział w turnieju, więc emocji nie brakowało do ostatnich meczów.

 

Na piasku spotkały się teamy z Just Join IT, Pekao, Ricoh, Energi, Energi Obrót, Olivii Centre, Adaru, Airbusa i Worldboxu. Momentami było naprawdę gorąco i nie tylko przez pogodę!

 

A tak wygląda podium:

 

🥇 Energa Logistyka
Sławomir i Piotr  | Grupa Energa

 

🥈 Team ENERGA
Olga i Artur | Grupa Energa

 

🥉 Beskidzkie Żabki
Viktoria i Maciej | Ricoh

 

Czwarte miejsce zajęli  Maciej i Paweł z Just Join IT. 

 

Na zwycięzców czekały świetne nagrody przygotowane przez partnerów turnieju. Thera Wellness zaprosiło drużyny z podium na całodzienny relaks w strefie wellness, a zwycięzcy otrzymali dodatkowo 45-minutowy masaż całego ciała „Fale morskie”. MySomi Care ufundowało konsultacje z dietetykiem, Labify przekazało suplementy Mind Drive i Gut Shield, a Bioderma wakacyjne zestawy z kosmetykami SPF, torbami plażowymi i bidonami. Każdy zawodnik otrzymał również dostęp do aplikacji MySomi w wersji „Zdrowie”. Były oczywiście także puchary i dyplomy, bo takie wyniki trzeba odpowiednio uczcić. Dodatkowo Trefl Gdańsk ufundował bilety na mecze oraz gadżety.

 

Gratulacje dla zwycięzców i wielkie podziekowania dla wszystkich drużyn!
No i do zobaczenia na kolejnych rozgrywkach!

 

 

 

 

II Turniej Siatkówki Plażowej. Zgłoś dwuosobową drużynę!

 

Turniej Siatkówki Plażowej dla Rezydentów Olivii Centre już 18 czerwca!
UWAGA! Zgłoś dwuosobową drużynę do 16 czerwca!
Kto pierwszy, ten lepszy, bo czekamy na 12 drużyn!

 

 

Zapraszamy dwuosobowe drużyny z firm Olivii Centre (mogą być mieszane) do udziału w szybkim i wesołym II Turnieju Siatkówki Plażowej! Szykujcie się, bo gramy już 18 czerwca! Oczywiście na naszych superboiskach za Olivią. Na dodatek wspiera nas w tym roku AZS Uniwersytetu Gdańskiego, więc planujemy też przed turniejem rozgrzewkę z ekipą AZS!

 

Wystarczy, że zgarniesz koleżankę lub kolegę i napiszesz na komunikacja@oliviacentre.com, podając nazwę Twojego Teamu oraz imiona i nazwiska zawodników. 

 

System rozgrywek? Oczywiście BRAZYLIJSKI!

 

3 pierwsze miejsca otrzymają prezenty od partnerów w postaci:

  • Thera Wellness – całodzienny relaks w strefie wellness (miejsca I – III) oraz dodatkowo dla I miejsca – 45 min. masaż całego ciała „Fale morskie”
  • MySomi Care – 30-minutowe konsultacje z dietetykiem
  • Labify – suplementy Mind Drive oraz Gut Shield
  • Bioderma – zestaw kosmetyków z SPF, torba plażowa, bidon
  • A także puchary i dyplomy

 

Dodatkowo dla wszystkich uczestników turnieju:

  • Dostęp do aplikacji MySomi (wersja „Zdrowie” aktywowana specjalnym kodem)

W sprawie szczegółów skontaktujemy się z Wami mailowo!

 

 

Regulamin

 

Fot. Piotr Połoczański

 

Znamy zwycięzcę Olivia Quest 2! Najlepszym z najlepszych jest Mateusz ze Skywise!

Cóż to były za emocje! W tym roku Mistrz Gry wysoko podniósł poprzeczkę. Mówiliście nam podczas finału, że Olivia Quest 2 Was zaskoczył, oczywiście pozytywnie, poziomem trudności. Nie dziwi nic! Nie może być najprościej, jeśli gracze są niesamowicie kreatywni, a do zgarnięcia jest 1000 złotych. W finale z Mistrzem, a konkretnie Mistrzynią Gry Martą, zmierzyło się 37 graczy.  Najlepszym z najlepszych okazał się Mateusz ze Skywise (wcześniej Navblue)! Wow!

 

Graliśmy tym razem „tylko” 3 tygodnie. Intensywnie, z zaangażowaniem i pasją zaglądając co chwilę do Skrzyni Tajemnic, wypatrując ekranowych podpowiedzi i rozwiązując zagadki i łamigłówki rozmieszczone w wielu budynkach Olivii.

 

Dziękujemy Wam bardzo za ten fantastyczny czas! Do finału zakwalifikowało się 37 śmiałków, którzy prawidłowo odgadli Hasło Główne: Andrzej Wajda. Prowadziło do niego kilka wskazówek (Słów Dnia). Przedstawiamy Wam teraz całą poprawną szóstkę.

 

  • 28.04 – ziemia
  • 05.05 – żelazo
  • 07.05 – diament
  • 12.05 – czarodziej
  • 14.05 – marmur
  • 19.05 – Oskar za całokształt

 

Gdybyście się zastanawiali, skąd pomysł na Hasło Główne, mamy doskonałe wyjaśnienie. Otóż rok 2026 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Andrzeja Wajdy w związku z setną rocznicą urodzin (6 marca 1926) oraz dziesiątą rocznicą śmierci wybitnego reżysera.

 

 

Mateusz przechytrzył Mistrza Gry

 

W ostatecznej rozgrywce, a łatwo nie było, zwyciężył Mateusz ze Skywise, który okazał się szybki jak Flash, sprytny jak Jack Sparrow i zdeterminowany jak Rocky Balboa! Wielkie gratulacje!

 

 

 

Na koniec prezentujemy Wam kilka questowych ciekawostek

 

  • Liczba firm w grze: 29
  • Najbardziej questowa firma: Energa, tuż za nią uplasowały się Nordea i Capgemini (wow!)
    Przypominamy, że za największe zaangażowanie pracowników Energa otrzymuje od 20% zniżki do iLunch dla wszystkich pracowników na 2 tygodnie i salę konferencyjną Jowisz w O4 do jednorazowego wykorzystania przez najbliższy rok!
  • Próby odgadnięcia wszystkich haseł: 8738
  • Próby odgadnięcia hasła głównego: 222
  • Najtrudniejsze hasło dnia to czarodziej: 2463 próby odgadnięcia
  • Najbardziej wytrwali w odgadywaniu – pracownicy Energa: 1735 prób odgadnięcia Słów Dnia i Hasła Głównego.
  • Najszybsze odgadnięcie Hasła Głównego: Mariusz z Energi – już 5 maja o 9:04 (szacun!)

 

 

Dziękujemy za zabawę i niech moc będzie z Wami! Do zobaczenia za rok!

 

Dołącz do wolontariatu w Fundacji RC w Gdańsku-Oliwie!

Fundacja RC w Gdańsku-Oliwie zaprasza do współpracy! Szuka osób, które chcą zrobić coś dobrego dla innych, swojej okolicy i lokalnej społeczności. Możesz nie mieć żadnego doświadczenia, wystarczy dobre serce i chęć do działania. W wolontariacie zawsze najważniejsze są chęci, otwartość i, oczywiście, odrobina czasu, którą chce się podarować innym.

 

Fundacja RC od lat wspiera organizacje pozarządowe, animuje społeczność lokalną, organizuje warsztaty, szkolenia oraz działania sąsiedzkie. Łączy trzeci sektor, biznes, instytucje publiczne i mieszkańców, tworząc przestrzeń do współpracy, odpowiedzialności i wzajemnej pomocy.

 

Siedziba Fundacji mieści się przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku, niedaleko Olivii Centre. To właśnie w Oliwie bije serce wolontariackiej społeczności Fundacji RC.

 

W ramach wolontariatu można zaangażować się w bardzo różne działania:

  • pomagać przy pracach remontowych, wykończeniach i dekorowaniu przestrzeni, w
  • spierać organizację festynów i lokalnych wydarzeń,
  • działać w wolontariacie ogrodniczym,
  • wspólnie piec ciasta na spotkania sąsiedzkie,
  • spędzać czas z seniorami,
  • Fundacja szuka także osób, które chciałyby rozmawiać po polsku z osobami z zagranicy mieszkającymi w Gdańsku,
  • naprawiać krzesła dla DPS Polanki,
  • wspierać działania okazjonalne jako wolontariusze akcyjni.

 

Do wolontariatu można zgłaszać się indywidualnie, w grupach, a także w ramach wolontariatu pracowniczego. Fundacja pomaga w formalnościach i dopasowaniu zadań do możliwości oraz czasu osób, które chcą się włączyć. Można również zgłosić własny pomysł na lokalne działanie i skorzystać ze wsparcia w jego realizacji.

 

Osoby zainteresowane współpracą mogą skontaktować się z koordynatorką wolontariatu Justyną Mirską: justyna.mirska@fundacjarc.org.pl.

 

Warto także obserwować Fundację RC na FacebookuInstagramie, aby być na bieżąco z lokalnymi inicjatywami i działaniami sąsiedzkimi.

 

 

Startuje Olivia Centre Running Club!

Już we wtorek, 26 maja ruszyliśmy z Olivia Centre Running Club! Dzieje się i będzie się działo! Bo przed nami treningi biegowe na luzie, spotkania z ekspertami, porady dietetyków, konsultacje fizjoterapeutyczne i co nam jeszcze sportowego w duszy zagra.

 

Zaczynamy od niespiesznego truptania, by za dwa, trzy miesiące, biegać jak przysłowiowa łania.

  • Cel numer 1: fun i relaks.
  • Cel numer 2: lepsza kondycja i zdrowie.
  • Cel numer 3: nowe relacje.
  • Cel numer 4 (nieobowiązkowy): przygotowanie do Półmaratonu Gdańskiego, który już 27 września lub do Nocnej Piątki 26 września.

 

I tak oto, trenujemy dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki o 17:00 w różnych lokalizacjach. W najbliższych planach m.in. malownicze trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

  • Treningi: wtorek, czwartek.
  • Godz. 17:00
  • Startujemy spod Olivii Star.
  • Czas trwania treningów: ok. 60 minut.

 

 

ZAPISZ SIĘ NA WYBRANY TRENING!

 

 

Klub powstaje we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym UG, a to – naszym zdaniem – najlepsza rekomendacja. Zajęcia poprowadzi Łukasz Gałka, trener lekkoatletyki związany z AZS UG Gdańsk, od lat obecny w świecie biegów średnich i długich. Ma za sobą starty w półmaratonach, maratonach i triathlonach, był zawodnikiem i medalistą Akademickich Mistrzostw Polski, a dziś trenuje innych i sam przygotowuje się do udziału w World Masters Athletics Championships Daegu 2026.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych. Tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z bieganiem i tych, którzy wiedzą, z czym to się je. Trener doradzi, podpowie, poprawi, nauczy. Można dołączy, by wystartować w półmaratonie, a można i po to, żeby po prostu poprawić kondycję, pobiegać z kimś po pracy, złapać bakcyla na regularność albo tylko sprawdzić, czy bieganie w grupie jest dla nas.

 

Zaczynamy na spokojnie. Pierwsze treningi będą trwały około godziny i będą dostosowane do poziomu uczestników. Nie trzeba mieć doświadczenia ani sportowej historii za sobą. Wystarczy przyjść w wygodnych butach i zobaczyć, jak to działa.

 

Z czasem klub będzie się rozwijał. W planach są m.in. treningi specjalne, wspólne biegowe przygody oraz drobne niespodzianki dla najbardziej regularnych uczestników. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

 

 

Więcej o trenerze Łukaszu Gałce

Łukasz Gałka jest związany z lekkoatletyką od 2006 roku. Specjalizuje się w biegach średnich oraz długich, a sportowe doświadczenie zdobywał na wielu poziomach. Swoją drogę zaczynał w MOS Zatoka Braniewo, później biegał dla wielu trójmiejskich klubów, by na stałe zakotwiczyć w Akademickim Związku Sportowym Uniwersytetu Gdańskiego. Gałka to wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski, działacz AZS UG, a obecnie jako trener lekkoatletyki.

 

Jego sportowe CV to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Brał udział w wielu półmaratonach, maratonach oraz triathlonach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest aktywny sportowo i wciąż nie zwalnia tempa. Angażuje się w rozwój sportu masters jako wiceprezes klubu PKLA Masters, a jego własne treningi są obecnie podporządkowane przygotowaniom do startu w Mistrzostwach Świata Masters WMAC Daegu 2026.

 

Jako zawodnik i trener doskonale wie, czym jest ciężka praca, walka ze słabościami i satysfakcja na mecie. Uczestnikom treningów Olivia Centre Running Club będzie przekazywał sprawdzone narzędzia, wiedzę i solidną dawkę motywacji.

 

Do zobaczenia na trasie!

 

 

ZAPISZ SIĘ NA WYBRANY TRENING!

 

 

 

Weź udział w superakcji Book&Help!

Book&Help wraca już po raz ósmy. I jak co roku chodzi o coś bardzo prostego: o książki, ludzi i pomaganie. Zapraszamy Was serdecznie, włączcie się do akcji! Możecie podarować książki, rękodzieło i inne fanty. Możecie też, do czego gorąco zachęcamy, udać się po prostu na kiermasz 13 czerwca do V LO, kupić wolumin lub ciacho i w ten sposób pomóc dzieciakom ze szpitala przy ul. Polanki w Gdańsku.

 

Jak to się zaczęło i o co w tym chodzi? 

 

No właśnie! Wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy uczniowie i nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie postanowili zrobić coś dobrego dla sąsiadującego ze szkołą Szpitala Dziecięcego Polanki. Tak powstał Book&Help  – charytatywny kiermasz książek, który z roku na rok angażuje coraz więcej osób. Mechanizm jest prosty. Firmy i ich pracownicy, mieszkańcy Gdańska, ich rodziny i przyjaciele akcji zbierają książki, gadżety, rękodzieło i fanty, a wszystko trafia później na wielki rodzinny kiermasz. Dochód z wydarzenia w całości przeznaczany jest na zakup sprzętu dla szpitala. W 2025 roku udało się zebrać 16 tysięcy złotych, rok wcześniej rekordowe 20 tysięcy!  Nie zwlekajmy, działajmy razem!

 

Dzięki poprzednim edycjom kupiono m.in. inhalatory, pulsoksymetry, specjalistyczne łóżka dziecięce, sprzęt do terapii tlenowej czy wyposażenie oddziałów. To rzeczy, które naprawdę służą najmłodszym pacjentom każdego dnia.

 

 

Zapraszamy Was serdecznie na finał tegorocznej edycji, który odbędzie się 13 czerwca (sobota), w godz. 10:00 – 14:00 na dziedzińcu V LO w Oliwie. Jak zawsze będzie można znaleźć setki książek w świetnych cenach, kupić domowe wypieki, zajrzeć na stoiska z rękodziełem, spróbować szczęścia w loterii fantowej i spędzić kilka dobrych godzin w fantastycznej atmosferze. Wszystko po to, by wspólnie pomóc najmłodszym pacjentom Szpitala Dziecięcego Polanki.

 


Jak już teraz można włączyć się w akcję?

 

Możesz:

  • zebrać książki wśród swoich pracowników czy przyjaciół (nowe lub zadbane),
  • przekazać firmowe gadżety lub drobne nagrody na loterię,
  • przekazać swoje wyroby hand made,
  • upiec 1-2-3 ciasta na kiermasz (bez kremu czy galaretki!),
  • wziąć udział w wydarzeniu 13.06.2026.

 

Termin przekazania książek, gadżetów i rękodzieła do V LO mija w środę, 3 czerwca 2026 roku.

 

Możesz:

 

Do kogo się zgłosić? 

 

Jesteś przedstawicielem firmy:

 

Jesteś osobą indywidualną i chcesz przekazać rzeczy na licytację/ sprzedaż.

  • dostarcz je do V LO od 21 maja do 3 czerwca, powołaj się na Kasię Tusk-Olczak (koordynatorka z ramienia szkoły) lub Dorotę Bandzmer, która pracuje w bibliotece.

 

Bo czasem naprawdę niewiele potrzeba, żeby zrobić coś dobrego. Jedna przeczytana książka lub Twój mistrzowski jabłecznik mogą pomóc komuś dużo bardziej, niż się wydaje.

 

fot. vlo.gda.pl

 

 

Zapraszamy!

 

 

Save the date! Już 30 maja Dzień Dziecka dla małych i dużych

Koniecznie zapiszcie tę datę w swoich kalendarzach: 30 MAJA! Od 10:00 do 14:00 spotykamy się u naszego sąsiada, w Szkole Podstawowej nr 35 w Oliwie, by świętować najlepszy dzień roku, czyli Dzień Dziecka (bo przecież w każdym z nas jest coś z małego i rozbrykanego małolata, prawda?).

 

Dzień Dziecka z Olivią Centre dzieje się od lat. Najstarsi pamiętają pewnie, jak boisko UG, tuż za Olivią, zamieniało się w wielki plac zabaw. Ci młodsi pomyślą z rozrzewnieniem o Olivia Parku za Halą Olivia, a najmłodsi wrócą wspomnieniem właśnie do SP 35 i Dnia Dziecka na Sportowo. I tak, w tym roku też dziać się będzie mnóstwo u naszego najbliższego sąsiada!

 

Pamiętajcie, bawimy się całymi rodzinami, zgarniacie też przyjaciół i znajomych. Nie ma nudy! Jest zdrowa rywalizacja, mnóstwo śmiechu, sporo niespodzianek i coś pysznego na ząb. W ubiegłym roku przestrzeń szkoły zamieniła się, zgodnie z profilem SP 35, w wielostrefowe miasteczko aktywności. Były pokazy shorttracku, łyżwiarstwa figurowego, hokeja, zajęcia z zumby, możliwość spróbowania swoich sił w tenisie, piłce ręcznej czy na rolkach. Równolegle działały strefy kreatywne, edukacyjne i rekreacyjne. Odpoczywaliśmy w strefie gastronomicznej, gdzie znaleźć można też było znakomite wypieki mam!

 

Dopinamy jeszcze program, ale już dziś wiadomo, że nie zabraknie aktywności sportowych, stref zabaw oraz smakołyków (trzeba coś przekąsić, by mieć siły do zabawy). Swoje propozycje przygotowują także Rezydenci Olivii, którzy co roku włączają się w to wydarzenie, nadając mu dodatkowy wymiar.

 

Co mamy dla dzieci na 100%?

  • Rozruszają się w strefie Sportu
  • Odkryją nieznane w strefie Edukacji
  • Zaszaleją bez granic w strefie Fun
  • Uwolnią talent w strefie Artystycznej
  • Rozsmakują się w chwili w Strefie Food

 

 

Zapiszcie tę datę: 30 maja! I do zobaczenia!

Zaglądajcie na naszą stronę, nasze FB i oglądajcie ekrany w budynkach!

 

 

A tak było w zeszłym roku:

Fot. Piotr Połoczański

Olivia Centre łączy siły z Uniwersytetem Gdańskim na rzecz sportu akademickiego

Na mocy podpisanej umowy Uniwersytet Gdański przyznał Olivia Centre tytuł „Mecenasa Sportu Akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego”. Porozumienie zakłada współpracę obu stron w obszarze sportu, w tym wsparcie zespołów ligowych, sportu akademickiego oraz wydarzeń sportowych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim.

 

W uroczystym podpisaniu umowy pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Olivia Centre udział wzięli ze strony Olivii: Prezes Maciej Grabski oraz Członek Zarządu Grzegorz Kidybiński. Uniwersytet reprezentowali: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dyrektor CWFiS Tomasz Aftański oraz Prezes AZS UG Piotr Walczak.

 

„Umowa wpisuje się w strategię Uniwersytetu Gdańskiego ukierunkowaną na budowanie silnych, odpowiedzialnych partnerstw z otoczeniem społeczno gospodarczym. Traktujemy sport akademicki jako istotny element rozwoju kapitału społecznego uczelni – powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. Przyznanie tytułu Mecenasa Sportu Akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego jest wyrazem uznania dla naszej współpracy z Olivia Centre opartej na wspólnych wartościach i odpowiedzialności społecznej. Jestem przekonany, że to partnerstwo pozwoli nam wzmacniać sport akademicki.”

 

„Sport akademicki uczy wartości, które są nam w Olivia Centre szczególnie bliskie: odpowiedzialności, konsekwencji, współpracy i dążenia do długofalowych celów. Właśnie na takich fundamentach opiera się także odpowiedzialny biznes. Wierzymy, że wspieranie młodych ludzi, ich aktywności, ambicji i zdrowych postaw to inwestycja, która przynosi wartość całej społeczności” – powiedział Maciej Grabski, Prezes Olivia Centre.

 

 

Współpraca Olivia Centre z Uniwersytetem Gdańskim wynika nie tylko z bliskiego sąsiedztwa obu instytucji, lecz także ze zbieżności wartości oraz wspólnej wizji wspierania inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności. Partnerstwo ma charakter długofalowy i wykracza poza klasyczny model sponsoringu, koncentrując się na budowaniu trwałych relacji oraz realnym wpływie społecznym.

 

„Cieszymy się, że mamy taką silną markę jak Olivia Centre na naszym pokładzie. Jesteśmy bliskimi sąsiadami i taka współpraca z pewnością będzie korzystna dla obu stron. Już w przeszłości Olivia wspierała działania sportowe AZS Uniwersytet Gdański, jednak ta umowa to coś więcej niż umowa sponsorska. To nowy rozdział” – podsumowuje Prezes AZS UG Piotr Walczak.

 

Znaczenie porozumienia dla Uniwersytetu wynika z wagi sportu w kształtowaniu postaw obywatelskich i akademickich. Z kolei przedstawiciele Olivia Centre zwracają uwagę, że wartości sportowe są zbieżne z wartościami odpowiedzialnego biznesu. To właśnie ten wymiar współpracy nadaje jej strategiczne znaczenie zarówno dla uczelni, jak i dla Olivia Centre jako partnera aktywnie zaangażowanego w życie regionu.

 

„Pozyskanie tak silnego partnera jak Olivia Centre stanowi istotne wzmocnienie dla sportu akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego. Bliskie sąsiedztwo oraz zbieżność wartości sprawiają, że ta współpraca ma potencjał długofalowego, obustronnego oddziaływania. Olivia Centre już wcześniej wspierała działania sportowe AZS Uniwersytet Gdański, jednak podpisana dziś umowa wykracza poza klasyczny model sponsoringu – to otwarcie nowego etapu współpracy opartej na partnerstwie i wspólnej wizji rozwoju” – podsumowuje Prezes AZS UG Piotr Walczak.

 

Objęcie przez Olivia Centre roli Mecenasa Sportu Akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego wpisuje się w konsekwentnie realizowaną strategię wspierania inicjatyw ważnych społecznie i lokalnie. Partnerstwo z Uniwersytetem Gdańskim wzmacnia relacje pomiędzy biznesem a środowiskiem akademickim, tworząc przestrzeń do wspólnych działań na rzecz zdrowia, integracji i rozwoju sportu.

 

„Bardzo nas cieszy, że nasz pomysł na odpowiedzialne partnerstwo spotkał się z aprobatą po stronie władz rektorskich oraz przedstawicieli Olivia Centre. Chcemy wspólnie tworzyć przestrzeń do budowania pozytywnych postaw prospołecznych i prozdrowotnych wśród społeczności akademickiej, które zostaną jako nawyki na lata. Liczymy na owocną współpracę i wierzymy, że to pierwszy krok do zbudowania solidnej grupy mecenasów sportu akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego” – dodał Dyrektor CWFiS Tomasz Aftański.

 

„Współpraca Olivia Centre z Uniwersytetem Gdańskim od lat opiera się na wzajemnym zaufaniu, bliskości i przekonaniu, że razem możemy realizować ważne społecznie inicjatywy. Naturalnym krokiem jest dla nas wsparcie sportu akademickiego. Jako sąsiad i partner Uniwersytetu chcemy współtworzyć projekty, które mają realny wpływ na jakość życia społeczności akademickiej i regionu.” – podsumował Grzegorz Kidybiński, Członek Zarządu Olivia Centre.

 

 

O Uniwersytecie Gdańskim:
Uniwersytet Gdański jest jedną z najważniejszych uczelni wyższych w Polsce i największą szkołą wyższą na Pomorzu. Od lat łączy wysoką jakość kształcenia i badań naukowych z aktywnym zaangażowaniem społecznym oraz współpracą z otoczeniem gospodarczym. Uczelnia konsekwentnie wspiera rozwój sportu akademickiego, traktując go jako istotny element budowania wspólnoty, promowania zdrowego stylu życia oraz kształtowania postaw prospołecznych wśród studentów i pracowników.

 

O Olivia Centre:
Olivia Centre to nowoczesne centrum biznesowe w Gdańsku, które od lat angażuje się w projekty wspierające rozwój społeczny, edukacyjny i kulturalny regionu. Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim jest kolejnym przykładem działań realizowanych z myślą o budowaniu silnej, aktywnej i odpowiedzialnej społeczności lokalnej.

 

 

Wiosna na dwóch kółkach

Dni są dłuższe, słońce świeci mocniej, a w powietrzu czuć energię nowego początku. To idealny moment, by odkurzyć rower lub wyprowadzić motocykl z zimowego garażu i ruszyć do pracy na ukochanym jednośladzie. Ten artykuł powstał z myślą o Was, rowerzystach i motocyklistach. Przeczytajcie, bo to same przydatne informacje. Tym razem zaczniemy od motocyklistów, bo jest Was w Olivii coraz więcej, a nie poświęciliśmy Wam jak dotąd należytej uwagi (tak się nam wydaje).

 

Aktualizacja, marzec 2026

 

Motocykle

 

Pamiętaj, że w godzinach pracy BEZPŁATNIE zaparkujesz swój motocykl na wyznaczonych miejscach w PODZIEMNYCH HALACH GARAŻOWYCH.

 

To same korzyści!

 

Ochrona lakieru i plastiku
Promieniowanie UV może z czasem wypłowić lakier i elementy plastikowe sprawiając, że motocykl wygląda na starszy, niż jest. Farba traci głębię, matowieje, a plastiki mogą pękać.

 

Unikanie przegrzewania się zbiornika paliwa
Gdy motocykl stoi długo na słońcu, paliwo w zbiorniku może się nagrzać, co zwiększa parowanie i może prowadzić do wzrostu ciśnienia – w skrajnych przypadkach nawet do rozszczelnienia układu (szczególnie w starszych modelach).

 

Komfort użytkowania
Nagrzane siodło, manetki i bak mogą być naprawdę nieprzyjemne w dotyku – zwłaszcza latem. W cieniu te elementy pozostają chłodniejsze.

 

Ochrona elektroniki i akumulatora
Wysokie temperatury mogą przyspieszyć zużycie akumulatora i wpłynąć negatywnie na działanie elektroniki, czujników czy wyświetlaczy LCD.

 

Ochrona opon
Guma nie lubi długotrwałego działania słońca – promienie UV i wysoka temperatura mogą przyspieszyć proces starzenia opon, co wpływa na ich przyczepność i bezpieczeństwo.

 


Prosimy, nie parkuj
swojego pojazdu na NAZIEMNYCH MIEJSCACH PARKINGOWYCH DLA AUT. 

 

 

Jak zaparkować w hali garażowej? 

  • Przygotuj swoją kartę wejściową do biura.
  • Podjedź do wjazdu na parking podziemny budynku, w którym pracujesz.
  • Przyłóż kartę do CZYTNIKA ROWEROWEGO, poczekaj, aż otworzy się brama wjazdowa do hali garażowej.
  • Ostrożnie omiń szlaban (on się nie podniesie)
  • Zaparkuj na wyznaczonym miejscu,  oznaczonym tym znakiem:

 

 

Rowery 

 

W Olivii Centre masz do dyspozycji:

  • kilkaset stojaków rowerowych – wewnątrz hal garażowych, jak i na zewnątrz budynków,
  • dwa punkty naprawy rowerów,
  • szafki dla rowerzystów w halach garażowych,
  • kabiny prysznicowe (jeśli potrzebujesz odświeżenia po podróży).

 



Tu zaparkujesz rower na parkingach naziemnych: 

 

 

 

 

 

Hulajnogi

Przyjechałeś/ -aś do pracy na hulajnodze? W Olivii Centre znajdziesz:

  • specjalne stojaki na hulajnogi,
  • szafki na hulajnogi z systemem ładowania modeli elektrycznych.

 



Pamiętaj, że możesz też korzystać z publicznie dostępnych hulajnóg i skuterów elektrycznych oraz rowerów w ramach Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo.

 

 

Szafki rowerowe w MyOlivia

Żeby przyjeżdżającym do pracy na rowerze żyło się i pracowało lepiej, wynajem szafek rowerowych możliwy jest w aplikacji MyOlivia. Zajmuje kilka chwil. A można taką szafkę z dostępem do prysznica wynająć nawet na cały rok. To bardzo proste! Jak to zrobić?

 

  • Pobierz My Olivia z App Store lub Google Play (jeśli jej jeszcze nie posiadasz)
  • Kliknij w aplikacji ikonę ROWERU 
  • Przejdź wszystko KROK PO KROKU (zajmuje minutę lub dwie).

 

Jakie masz opcje?

  • szafka w hali garażowej;
  • szafka w hali garażowej (z dostępem do prysznica);
  • szafka w szatni rowerowej (z prysznicem).

 

Na jak długo możesz wynająć szafkę rowerową?

  • 90 dni
  • 180 dni
  • 360 dni

 

Ile to kosztuje?

  • szafka w hali garażowej – 30 zł – 90 dni/ 60 zł – 180 dni/ 120 zł – 360 dni
  • szafka w hali garażowej, z dostępem do prysznica – 60 zł – 90 dni/ 120 zł – 180 dni/ 240 zł  – 360 dni
  • szafka w szatni rowerowej (z dostępem do prysznica) – 90 zł – 90 dni/ 180 zł – 180 dni/ 360 zł – 360 dni

 

Jak to zrobić? Krok po kroku

  1. Wybierasz budynek, w którym CHCESZ mieć szafkę.
  2. Wybierasz usługę (np. szafka w hali garażowej).
  3. Wskazujesz, na jak długo chcesz ją wynająć (90, 180, 360 dni) i klikasz „dalej”.
  4. Sprawdzasz, czy zamówienie się zgadza.
  5. Jeśli chcesz otrzymać FV, zaznaczasz checkbox „Faktura”.
  6. Opłacasz wszystko i wynajmujesz szafkę.

 

Potwierdzenie zakupu otrzymujesz adres e-mail podany przy rejestracji w aplikacji My Olivia.

 

Kluczowa jest dla nas data startu usługi, jaka została przez Ciebie wskazana przy zakupie. Przed tym terminem nasz team ma 2 dni robocze na załatwienie wszystkich formalności i skontaktowanie się z Tobą, by umówić się na wydanie kluczy do Twojej szafki rowerowej. Jeśli wynająłeś/ -aś szafkę z dostępem do prysznica otrzymasz od nas – wraz z kluczami do szafki – specjalny transponder, który umożliwi Ci wejście do szatni rowerowej, w której znajdują się prysznice. Piluj go, jak oka w głowie!

 

W razie pytań możesz skontaktować się z nami pdo adresem szafki.rowerowe@oliviacentre.com

 

 

 

Szafkę rowerową zarezerwujesz w dowolnym budynku Olivii. Rekomendujemy Ci jednak rezerwację jej w budynku, w którym pracujesz. Przed wjazdem do hali garażowej przyłóż do czytnika swoją budynkową kartę dostępową (lub transponder), dzięki czemu brama garażowa się otworzy. Wjeżdżając, omiń szlaban, po bokach jest wystarczająco dużo miejsca.