Projekt Olivia Campus powstał, aby ułatwić studentom gdańskich uczelni rozpoczęcie pracy zawodowej po zakończeniu edukacji. Organizowane w ramach tego programu Targi Pracy są jego najważniejszym przedsięwzięciem.
– Olivia Campus to platforma ułatwiająca komunikację trójmiejskiego biznesu oraz środowiska akademickiego. Należy wykorzystać sąsiedzkie położenie Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz Olivia Business Centre. Układ ten daje nieograniczone możliwości współpracy w zakresie zatrudniania absolwentów oraz prowadzenia badań – wyjaśnia Jake Jephcott z Olivia Business Centre, koordynator programu.
Program Olivia Campus kierowany jest do studentów ostatnich lat oraz młodych absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej. Studenci uczestniczący w projekcie mogą zdobyć doświadczenie zawodowe poprzez odbycie stażu lub praktyk lub dzięki pracy w firmach znajdujących się w Olivia Business Centre.
– Po poprzednich Targach Pracy dwunastu wyróżniających się studentów Uniwersytetu Gdańskiego znalazło pracę w firmach działających w Olivia Business Centre. To coś, czym możemy się pochwalić, ponieważ często studentom z odpowiednim wykształceniem nie jest łatwo się przebić na rynku pracy, a firmy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Nierzadko dochodzi do tego, że osoba studiująca pięć lat nie pracuje w swoim zawodzie – kontynuuje Jake Jephcott.
Pierwsza edycja Targów Pracy Olivia Campus odbyła się 20 lutego 2013 r. Druga edycja miała miejsce 20 listopada i uczestniczyło w niej dwa razy więcej osób niż w pierwszej. Wzięło w nich udział w sumie 60 studentów: 30 z Politechniki Gdańskiej, 20 z Uniwersytetu Gdańskiego i 10 ze Studenckiego Forum Business Centre Club. Targi rozpoczęły się od prezentacji każdej z firm, które brały w nich udział. Swoje oferty zaprezentowały: Energa, Noble Bank, Goyello, HK Finance, Playsoft, PcW, Sii, Bayer. Firmy biorące udział w targach poszukiwały głównie ekonomistów oraz programistów.
– Zatrudniamy programistów chcących tworzyć gry i aplikacje na wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne. Rekrutacja trwa niemal cały czas. W firmie są osoby w różnym wieku i z różnym doświadczeniem zawodowym. Przyjmujemy także osoby świeżo po studiach, które dopiero zaczynają pracę. Rzadko jednak zdarza się, by aplikowały do nas osoby bez żadnego doświadczenia. Ponieważ programiści to najczęściej ludzie z pasją, którzy w trakcie studiów tworzą coś na własną rękę. Naszym pracownikom oferujemy atrakcyjne warunki pracy, m.in. elastyczny czas pracy, podróże służbowe, pokój relaksu w biurze oraz kursy językowe opłacone przez firmę – mówią Magdalena Cynkiel i Kinga Citkowska, reprezentujące na Targach firmę Playsoft.
– Nasza firma powstała w 2006 roku i ciągle dynamicznie się rozwija. Oprócz wielu, wysokiej klasy specjalistów, zatrudniamy również młode osoby z niewielkim doświadczeniem. Realizujemy usługi z zakresu budowy i utrzymania aplikacji, testów, integracji systemów, rozwiązań biznesowych oraz inżynierii. Najchętniej zatrudniamy osoby, które ukończyły informatykę i kierunki pokrewne lub automatykę i robotykę. Pracujemy w środowisku międzynarodowym, co wiąże się z wymogiem znajomości języka angielskiego – mówi Magdalena Misiewicz z firmy Sii.
– To jedyne targi pracy, w których bierzemy udział w tym roku. Chcemy mieć pewność, że trafią do nas najlepsi studenci, czyli tacy, którzy chcą się rozwijać i wykazują aktywność poza obowiązkowymi zajęciami na uczelni. Preferujemy osoby, które ukończyły kierunki ekonomiczne lub prawo, lecz dla nas przede wszystkim ma znaczenie osobowość. Nasi pracownicy muszą być komunikatywni i ambitni. Muszą oczywiście interesować się ekonomią. Chcemy być wyjątkowym pracodawcą dla wyjątkowych studentów – mówią przedstawiciele Nobel Bank, Aleksandra Frynas i Robert Jaś.
Zainteresowanie było spore, a targi trwały godzinę dłużej niż zakładali organizatorzy. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Z przebiegu targów zadowoleni byli też zaproszeni studenci, dla których była to okazja do nawiązania nowych kontaktów.
– Przyszłyśmy na Targi Pracy nie tylko zapoznać się z ofertami pracy lub staży dla nas, ale też by nawiązać współpracę między obecnymi tu firmami a kołem naukowym Econometrics, do którego należymy – mówią Alicja Sobieraj oraz Agnieszka Patrzek, studentki UG.
– My natomiast złożyliśmy aplikacje do firmy Playsoft, która przygotowała specjalne formularze. Wygląda to obiecująco – mówią Mirosław Podgórski oraz Jan Pieniążczak, studenci informatyki.
– Targi oceniam bardzo pozytywnie. Szczególnie podobała mi się oferta Nobel Bank. Zostałem potraktowany poważnie i indywidualnie – mówi Piotr Lauer, student kilku kierunków na Uniwersytecie Gdańskim.