Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Zapraszamy na warsztaty przyrodnicze, plastyczne, ogrodnicze

10:30 - 16:30

PLN25
2021
22.05
  • To wydarzenie minęło.

Światowy Dzień Pszczół w Etno

22 maja, sobota

Ogród Oddziału Etnografii

Od kilku lat w maju obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Muzeum Narodowe w Gdańsku przyłącza się do celebrowania tego dnia, dlatego w sobotę 22 maja zapraszamy do ogrodu Oddziału Etnografii na rodzinne warsztaty przyrodniczo-plastyczne i ogrodnicze. To doskonała okazja, by lepiej poznać te pożyteczne owady i dowiedzieć się, jak w prosty sposób im pomóc.

Pracowite pszczoły od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Zapylając krzewy i drzewa owocowe, produkują dla nas słodki miód. W Polsce stwierdzono występowanie ponad 470 gatunków pszczół. W większości są to dzikie pszczoły samotnice, niezwykle ważne w zachowaniu bioróżnorodności świata roślin i zwierząt, jednak większą uwagą cieszą się hodowane przez ludzi pszczoły miodne.

Niestety, od jakiegoś czasu życie pszczół jest zagrożone i alarmująco maleje ich populacja. Największym problemem są: utrata siedlisk, przeznaczanie coraz większych powierzchni pod zabudowę lub uprawę, nadmierne nawożenie i niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin, a także koszenie trawników i łąk. Na populację pszczół niszcząco wpływa także zmiana klimatu. Światowy Dzień Pszczół w Etno to świetna okazja, by porozmawiać o pszczołach i ich problemach, zarazem świetnie się bawiąc.

PROGRAM:

„Na ratunek pszczołom” ‒ warsztaty przyrodniczo-plastyczne

prowadzenie: Kamila Chomicz

godzina 10.30

Podczas zajęć dowiemy się, czym się charakteryzują różne rodziny pszczół i jakie są różnice w ich wyglądzie i zachowaniu. Nauczymy się też je rozpoznawać, w czym pomogą nam fotografie autorstwa prowadzącej warsztaty Kamili Chomicz. Dowiemy się, czym są pszczoły społeczne, gromadne, samotne i pasożytnicze oraz jakie trudności napotykają pszczoły żyjące na wsi i te z miasta. Wspólnie zastanowimy się, jak możemy im pomóc i na co uważać, by im niechcący nie zaszkodzić. Efektem warsztatów będzie praca plastyczna w formie plakatu lub komiksu na pszczeli temat.

„Budujemy pomoce gniazdowe” warsztaty przyrodniczo-plastyczne

prowadzenie: Kamila Chomicz

godz. 12.30

Po prezentacji najważniejszych zagadnień i ciekawostek na temat pszczół, zapoznaniu się z pszczelimi rodzinami i różnymi gatunkami tych owadów, zgłębimy ważny nowy temat. Dowiemy się, które łodygi roślin mogą stanowić pomoce gniazdowe dla dzikich pszczół. Podczas warsztatu każdy będzie mógł wykonać niewielki hotelik dla tych owadów i tym samym pomóc im w przetrwaniu w miejskich przestrzeniach.

„Etnostołówka dla pszczół” warsztaty ogrodnicze

prowadzenie: Joanna Paniec

godz. 15.30

Podczas warsztatu dowiemy się, na co zwrócić uwagę, aby rośliny, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, były pożyteczne dla pszczół oraz innych owadów. Na terenie ogrodu przy muzeum wspólnie wykonamy kolorową rabatę z ziół i kwiatów, czyli tytułową etnostołówkę dla pszczół. Każdy będzie mógł wykonać specjalne poidełko oraz zabrać je ze sobą, aby wspierać pszczoły również w swoim najbliższym otoczeniu.

 

PROWADZĄCE:

Kamila Chomicz ‒ absolwentka biologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla niej sprawach. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuje projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich latach tematy jej prac są związane z ochroną środowiska naturalnego, promocją nauki, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz ekologicznej turystyki.

Joanna Paniec ‒ architektka krajobrazu, animatorka kultury. W 2004 roku ukończyła studia w katedrze sztuki, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie. Od kilkunastu lat zawodowo projektuje przestrzeń i zieleń miejską oraz ogrody prywatne, edukuje, prowadzi warsztaty, angażuje się w projekty społeczne i innowacyjne. W latach 2015–2020 ogrodnik miejska w Gdańsku, a następnie główny specjalista ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Od 2020 roku rozwija projekt slowgarden.design, który promuje koncepcję kształtowania otoczenia w sposób zrównoważony, oparty na wiedzy, doświadczeniu i współczesnych możliwościach technologicznych.

 

Warsztaty odbędą się w ogrodzie Oddziału Etnografii. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem e-mailowym etnograf@mng.gda.pl (prosimy podać tytuł warsztatu oraz liczbę i wiek uczestników). Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Udział w warsztatach jest płatny – bilet w cenie 25 zł od uczestnika warsztatów do nabycia w kasie Oddziału Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów.

Uczestników warsztatów obowiązuje regulamin „Zasady wizyty w ogrodzie Oddziału Etnografii” dostępny na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku pod linkiem http://www.mng.gda.pl/wizyta-w-muzeum/.

 

Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

ul. Cystersów 19

80–330 Oliwa

Szczegóły

Data:
22 maja
Czas:
10:30 - 16:30
Koszt:
PLN25
Wydarzenie Categories:
,

Organizator

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Strona internetowa:
http://www.mng.gda.pl/