Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Przekop Mierzei: polityka, realny rozwój czy dewastacja środowiska?

19:00 - 21:00

2019
15.03
  • To wydarzenie minęło.

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO W GDAŃSKU!

Im bliżej wyborów, tym kanał głębszy. Mimo tego, że pierwsza pierwsze symboliczne gesty miały miejsce już 2015 roku, to dopiero teraz prace rozpoczęły się na dobre. Od momentu wydania decyzji o pozwoleniu prace ruszyły w ekspresowym tempie. W ciągu pięciu dni, w miejscu gdzie powstanie kanał o ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. wycięto ok. 23 hektarów lasu.

Działania te spotkały się z gwałtowną reakcją aktywistów ekologicznych. W skardze do Komisji Europejskiej podkreślali ingerencję w obecnie istniejący ekosystem mierzej oraz szkody, jakie wyrządzą dalsze działania środowisku objętych obszarem chronionym Natura 2000. Przeciwnicy przekopu zarzucają władzom działania pochopne i nieekonomiczne. Podkreślają nie tylko koszty utrzymania odpowiedniej głębokości toru wodnego, fanaberii rządu polegającej na rozbudowie portu w Elblągu, czy kosztach, które nie zwrócą się przez setki lat

Władze natomiast przekonują nie tylko o ekonomicznej potrzebie wybudowania przekopu, podpartej wieloletnimi badaniami, ale również jego bezpośredni wpływ na turystykę w regionie. Podkreślany jest również wątek międzynarodowy i uniezależnienie od Federacji Rosyjskiej, która póki co kontroluje jedyne połączenie pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.

Czy przekop naprawdę jest potrzebny? A może to tylko ruch rządu przed nadchodzącymi wyborami? Jak będzie wyglądał rachunek zysków i strat w 2022 roku? Na te wszystkie pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w debacie Klubu Jagiellońskiego z naszymi ekspertami już 15 marca o godz. 19. w Olivia Business Centre (Grunwaldzka 472A).

Naszymi gośćmi będą:

  • Kazimierz Smoliński – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
  • Anna Stelmaszyk-Świerczyńska – Z-ca Dyrektora ds. Technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni.
  • Michał Górski – Prezes Zarządu Pętla Żuławska, spółki gmin obszaru Żuław i Zalewu Wiślanego, wspierającej rozwój infrastruktury turystycznej.

Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu, prosimy o zgłoszenia e-mailowe pod adresem: gdansk@kj.org.pl

Szczegóły

Data:
Marzec 15
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Categories:
, ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/653702145033099/

Organizator

Klub Jagielloński
Telefon:
12 429 02 73
Email:
klub@kj.org.pl
Strona internetowa:
kj.org.pl

Miejsce

Olivia Sky Club (budynek Olivia Tower, 12. piętro)
ul. Grunwaldzka 472
Gdańsk,
+ Google Map