Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Pieszo po pracy: historia skoków narciarskich w Oliwie

17:30 - 20:30

2021
17.06
  • To wydarzenie minęło.

Olivia Business Centre i Grupa Rekreacyjna 3miasto ponownie zapraszają na cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych i pieszych w ramach akcji #OliwaJakiejNieZnacie. Wycieczki adresowane są do tych wszystkich, którzy w środku tygodnia mają ochotę aktywnie podsumować dzień, w czwartki w godzinach popołudniowo-wieczornych, po pracy.

W czerwcu przemierzymy głównie leśne dukty Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W okresie wakacyjnym, czyli w lipcu i sierpniu udamy się nad wodę: pobliskie jeziora i morze, co by przy okazji trochę popluskać się i poleżeć plackiem na plaży. Raz w miesiącu, odbędzie się także nieco dłuższa wycieczka rowerowa, która pozwoli zapoznać się z różnorodnym krajobrazem i architekturą najbliższych okolic Trójmiasta. Ideą wycieczek jest aktywny wypoczynek i integracja miłośników turystyki i rekreacji.

Program bezpłatnych wycieczek pieszych w czerwcu

17.06 – Historia skoków narciarskich w Gdańsku Oliwie (wycieczka piesza)

Cele zajęć

  • Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia,
  • Promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Oliwy, Trójmiasta,
  • Aktywizacja pracowników Olivia Business Centre i nie tylko.

Idea popołudniowych wycieczek rowerowych i pieszych po pracy:

Podczas naszych wycieczek turystycznych poznamy trójmiejskie zakamarki, jakich dotąd nie znaliście. Pokonamy liczne szczyty gór i wzniesień, zajrzymy do ciemnych wąwozów i jarów.  Przemierzymy doliny, polany, miejsca powiązane z historią Gdańska. Zobaczymy przepiękną przyrodę, zarówno tą ożywioną w postaci różnych gatunków drzew, jak i nieożywioną przejawiającą się tajemniczymi głazami. Posłuchamy odgłosy żyjących tu zwierząt, a także szemrzące potoki. Poznamy historie i legendy powiązane z ciekawymi miejscami, skrywającymi się w leśnej gęstwinie. Wszystko to pozwoli nam lepiej się poznać i zintegrować amatorów aktywnego wypoczynku.

Do kogo skierowana jest trasa, jak przygotować się na wycieczkę?

Wycieczka adresowana jest do osób dorosłych, amatorów turystyki pieszej gustujących w wędrówkach turystycznych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Dla własnego komfortu warto ubrać się na sportowo, tak aby odzież nie krępowała ruchów. Zważywszy na dość urozmaicony teren, sugerujemy buty trekkingowe o twardej podeszwie. Na wędrówkę należy zabrać także prowiant, a w szczególności coś do picia, co by po drodze nie zaschło w gardle. W lesie jest już coraz cieplej, obudziły się też krwiożercze komary i kleszcze, dlatego też warto do plecaka wrzucić dezodorant na insekty.

Ciekawostki z trasy

Głównym celem naszej wędrówki są pozostałości po oliwskiej skoczni narciarskiej. Do Gdańska, moda na narciarstwo przyszła ze Skandynawii. W 1904 r. gdy na gdańskiej wyższej uczelni technicznej pojawili się zagraniczni studenci, upodobali sobie w pierwszej kolejności położone nieopodal wzgórza pod kątem aktywności i sportu. Tereny te, ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i bliskość szeroko rozumianych dzielnic, cieszyły się dużym powodzeniem wśród fanów narciarstwa jeszcze w latach II wojny światowej (ćwiczyli tam na nartach żołnierze Wehrmachtu).

Pierwsza skocznia narciarska znajdowała się na obrzeżach Oliwy, w Dolinie Radości. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce, albowiem wzgórza otaczające dolinę należą do stosunkowo stromych, a ich szczyty sięgają nawet 120 m n.p.m. Zbudowany w 1932 roku obiekt składał się z drewnianej wieży służącej za rozbieg i wyrównanego wzgórza, czyli tzw. buli. Punkt konstrukcyjny, znany także jako punkt K, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się tu na 35 metrze. Natomiast jako odjazd wykorzystano stok wznoszący się po drugiej stronie dolinki. Po skoczni tej nadal w ziemi odnaleźć można jej fundamenty, co oczywiście zrobimy.

W jednym z albumów ilustrujących ciekawostki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Kamiński wspomina, że swego czasu na skoczni odbywało się wiele zawodów różnej rangi. Dość znanym skoczkiem był wtedy Janusz Kirkor, którego skoki mierzyły między 25 a 30 metrów. Rekordzistą skoczni był jednak zakopiańczyk Józef Kołtuń, który oddał rekordowy skok o długości 39 metrów.

Niestety, nie wszystkie skoki na oliwskiej skoczni kończyły się sukcesem. W 1940 roku upadł śmiertelnie niemiecki zawodnik Ernest Becker-Lee. Jego śmierć upamiętnia płyta granitowa, którą zobaczymy po wspięciu się na liczące ponad 110 m n.p.m. przeciwległe do skoczni wzniesienie. To jednak niejedyna pamiątka związana z dawną oliwską skocznią narciarską. Na tzw. dojeździe skoczni, wśród zarośli, odnaleźć można stary kamień, na którym wyryto datę budowy skoczni. Obecnie kamień leży odwrócony, przez wcześniej powalone drzewo.

>>> Zobacz plan naszej wycieczki na mapie

Dystans do pokonania: max. 10 km / suma przewyższeń: 355 m

Tempo: turystyczne, ale bez zamulania:)

Świadczenia:

Opieka przewodników na trasie (prowadzący i zamykający grupę)
Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem dla piechurów
Pamiątkowe zdjęcia do 2 dni po wydarzeniu

Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki:

Gdańsk Oliwa, parking przy Dworze Oliwskim, ul. Bytowska 4
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
(ustaw ją jako miejsce docelowe i kieruj się wg wskazówek mapy Google)
Zbiórka o godz. 17:30
Czas trwania wycieczki: max. 3 godziny

Zgłoszenia i warunki udziału:

Organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
Każdy uczestnik wędrówki akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

Wycieczkę prowadzą:

Krzysztof Kochanowicz i Marcin Czajkowski / Grupa Rekreacyjna 3miasto
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

 

 

 

Szczegóły

Data:
17 czerwca
Czas:
17:30 - 20:30
Wydarzenie Categories:
, ,

Organizator

Olivia Business Centre
Email:
komunikacja@oliviacentre.com
Strona internetowa:
http://www.oliviacentre.com/

Miejsce

Gdańsk Oliwa, koniec ul. Tatrzańskiej