Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Olivia Camerata – Bella Italia

16:00 - 18:00

2017
23.09
 • To wydarzenie minęło.

Olivia Camerata wraca po wakacyjnej przerwie z nowym koncertem !

Wakacje to piękny czas odpoczynku, swobody oraz radości z wolności i możliwości korzystania z kontaktów z naturą, przestrzenią i oryginalnymi miejscami w naszym bliskim i dalszym otoczeniu.

To także czas wyjątkowych spotkań z kulturą i czerpania z jej niezmierzonych zasobów. Chcąc przedłużyć wakacyjną atmosferę zapraszamy do udziału w koncercie, którego główną osią będą spotkania z muzyką i kulturą Włoch, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów.

Kiedy w naszych myślach pojawią się Włochy, wyobrażamy sobie w pierwszej kolejności piękne auta, potem myśl krąży wokół arcydzieł malarstwa i cudów powstających w kuchni.

Ale to tutaj rozwinęła się muzyka wokalna; tu narodziła się opera, czyli utwory, w których muzyka współistnieje z akcją dramatyczną. Pieśń neapolitańska szybko stała się synonimem Włoch na całym świecie. Znany włoski tenor, Enrico Caruso, wywodził się z Neapolu, a w Ameryce, poza normalnym repertuarem operowym, nagrał również wiele piosenek neapolitańskich (dla wytwórni RCA); śpiewał je też często jako bisy po występie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Podobny zwyczaj miał również inny znany tenor Luciano Pavarotti.

Do spopularyzowania pieśni neapolitańskich przyczynił się się też fakt, iż mieli je w swoim repertuarze czołowi amerykańscy wykonawcy jak Elvis Presley (m. in. „It’s Now or Never” – anglojęzyczna wersja „’O sole mio”).

W programie koncertu „Bella Italia” usłyszymy najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, arie i duety włoskie w wykonaniu Katarzyny Syguła – sopran, Rafała Kucharskiego – baryton, z towarzyszeniem Anny Mikolon na fortepianie.

Zapraszamy do spotkania z pięknymi emocjami i wyjątkową kulturą muzyczną Włoch !

Program koncertu Bella Italia

 • Gaetano Donizetti – Aria Noriny z opery Don Pasquale
 • Gaetano Donizetti – Aria Belcore z opery Napój miłosny
 • Giacomo Puccini – Walc Musettty z opery Cyganeria
 • Ruggiero Leoncavallo – Aria Neddy z opery Pajace
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Figaro (Non piandrai) z opery Wesele Figara
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Duet Zerliny i Don Giovanniego z opery Don Giovanni
 • Ernesto de Curtis – Non ti scordar di me
 • Ernesto de Curtis – Torna a suriento
 • Paolo Tosti – Ideale
 • Paolo Tosti – O mój aniele
 • Paolo Tosti – Marechiare
 • Vincenzo di Chiara – La Spagnola

Biogramy artystów: 

Katarzyna Małgorzata Syguła – sopran. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalno-aktorskie w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. zw. dr hab. Bożeny Harasimowicz oraz podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów oraz przesłuchań m. in.: II nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Bella Voce, II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach VII Letniej Akademii Śpiewu oraz nagrody specjalnej OperaLight. Uczestniczyła w licznych koncertach oraz festiwalach m. in: Royal Koncert pod dyrekcją Rubena Silvy, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. M. Fołtyn”, Wratislavia Cantans pod dyrekcją Benjamina Bayla. Doświadczenie sceniczne zdobywała kreując tytułową partię Sandriny z opery La finta Giardiniera W. A. Mozarta oraz tytułową partię Alciny z opery G. F. Haendla w reżyserii Cezarego Morawskiego. Pasję muzyczną rozwijała podczas licznych kursów m.in. pod kierunkiem: Kaludiego Kaludova, Marcela Boonego, Margreet Honig, Charlotte Lehmann, Paula Esswooda, Claudio Desderiego, dr Christiny Kluge, prof. Urszuli Kryger, prof. Izabelli Kłosińskiej. Katarzyna Syguła współpracowała z  Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” oraz 2014 roku z „Chorakademie Lübeck” pod dyrekcją Rolfa Becka, z którym koncertowała w Niemczech, Chinach, Korei Południowej, Brazylii.

Rafał Kucharski swoją edukację muzyczną rozpoczął wraz ze wstąpieniem w szeregi Archikatedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego Cantores Minores, gdzie przez 15 lat kreował zarówno partie solowe, jak i zespołowe. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr. Roberta Gierlacha oraz  Podyplomowego Studium Pieśni macierzystej uczelni. Swoje solowe występy rozpoczął w 2009 roku w Filharmonii Szczecińskiej kantatą bożonarodzeniową Hodie R. V. Williamsa. W międzyczasie brał udział w wielu mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez m. in.: Paula Esswooda i Helenę Łazarską, Kaludiego Kaludova, czy Marcela Boonego. W 2013 roku wystąpił w Filharmonii Bałtyckiej w Wejherowie z programem pieśni kaszubskich, a w 2015 w Filharmonii Warszawskiej z cyklem pieśni T. Bairda. Był finalistą Konkursu Wokalnego Jakuba Pustiny w 2013 roku. Jego pasja muzyczna rozwinęła się także w kierunku tańca wraz ze wstąpieniem w szeregi Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka Uniwersytetu Warszawskiego.  Ponadto Rafał Kucharski ukończył studia biotechnologiczne w Gdańsku, przez co obecnie stara się na polu zawodowym łączyć śpiew z zainteresowaniami naukowymi.

Anna  Mikolon – pianistka, stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Fundacji Sztuki Dziecka, laureatka I nagrody w Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Odbyła staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie. W 2016 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka. Pedagog Akademii Muzycznej i nauczyciel dyplomowany SM II st. w Gdańsku. Pianista podczas wielu kursów mistrzowskich, często nagradzana jako akompaniator na konkursach. Autorka monografii: Język muzyczny Dymitra Szostakowicza jako forma osobistej wypowiedzi (dysertacja doktorska 2011) oraz Specyfika pracy pianisty-korepetytora wokalistów. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i nagrania, m.in. twórczość fortepianową Z. Noskowskiego czy II sonatę fortepianową D. Szostakowicza. Prowadzi różnorodną działalność koncertową – kameralną i solową – współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami (1000 koncertów w Polsce, Austrii, Danii i Rosji). Uczestniczy w sesjach artystyczno-naukowych i festiwalach muzycznych, takich jak: Gdańskie Lato Muzyczne – Chopin nad wodami Motławy, Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Gdynia Classica Nova, Sopockie Dni Sztuki Wokalnej, Sonosfera, Dobrodzień Classic Festival, Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku i Krzyżu Wlkp., Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale, Gdańskie Dni Wokalistyki, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Kalejdoskop Form Muzycznych i Festiwal Muzyki Sakralnej w Sopocie. Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej. W 2017 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

 

W ramach promocji młodych talentów zaprezentują się 2 uczennice z PSM I st. w Kartuzach z klasy prof. Danuty Kowalczuk –  nauczyciela skrzypiec i altówki z wieloletnim stażem pedagogicznym, pełnego pasji, twórczych pomysłów i kreatywności. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na wielu konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, a także kontynuują naukę w szkołach muzycznych II stopnia. Danuta Kowalczuk jest współpomysłodawcą i współorganizatorem Międzyszkolnych Warsztatów Skrzypcowych, które mają na celu wspólne muzykowanie oraz integrację młodych skrzypków i altowiolistów z małych ośrodków muzycznych.

 

Zuzanna Myszk – tegoroczna absolwentka PSM w Kartuzach z klasy altówki, entuzjastka instrumentu, dla której muzykowanie jest radością. Obecnie rozpoczęła dalszą edukację w OSM I i II st. w Gdańsku w klasie altówki dr Błażeja Maliszewskiego.

Antonina Łukaszczyk – uczennica klasy V skrzypiec mająca osiągnięcia na konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim:

2015 r. – II miejsce – VII Kaszubskie Prezentacje Skrzypcowe w Kościerzynie

wyróżnienie – VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy ”Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding”

2016 r. – III miejsce – VIII Kaszubskie Prezentacje Skrzypcowe w Kościerzynie

2017 r. – wyróżnienie – Regionalne Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Szkół Muzycznych I st.

I miejsce – VI Gdański Konkurs Skrzypcowy im. Anity Romanowskiej

III miejsce – XIX Gdyński Konkurs Kameralistyki Smyczkowej

II miejsce – IX Kaszubskie Prezentacje Skrzypcowe w Kościerzynie

II miejsce – VIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy ”Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding”

Antosia jest młodą pasjonatką skrzypiec i muzyki .

Na wydarzenie zaprasza:

Stara Oliwa

Szczegóły

Data:
23 września 2017
Czas:
16:00 - 18:00
Wydarzenie Categories:
, ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/170810820147379/

Organizator

Olivia Business Centre
Email:
komunikacja@oliviacentre.com
Strona internetowa:
http://www.oliviacentre.com/

Miejsce

Olivia Sky Club (budynek Olivia Tower, 12. piętro)
ul. Grunwaldzka 472
Gdańsk,
+ Google Map