Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Kino na Jowiszu: Żelazna Dama

17:00 - 19:00

2019
15.03
  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy do Kina Na Jowiszu! Tym razem w ramach marcowego cyklu #O4 DLA KOBIET,
w którym prezentujemy sylwetki niesamowitych, wyjątkowych, niezwykłych pań,
filmowa opowieść o
Margaret Thatcher

11 lutego 1975 roku Margaret Thatcher została wybrana, jako pierwsza kobieta, na przewodniczącą Partii Konserwatywnej. Najdłużej urzędujący szef brytyjskiego rządu w XX wieku. Funkcję premiera sprawowała od 1979 do 1990 roku. W latach 1975-1990 kierowała też Partią Konserwatywną. Jest więc jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa rządzącego ugrupowania.

Margaret Thatcher objęła władzę podczas kryzysu ekonomicznego. Zastosowała twardą politykę w celu uzdrowienia gospodarki: zlikwidowała dotacje dla znacznej części państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Wszystkie te działania, będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, uzyskały nazwę „thatcheryzmu”.  Jednym z najważniejszych celów w polityce wewnętrznej Margaret Thatcher było ograniczenie pozycji związków zawodowych. Przez blisko rok walczyła z protestami górników, które zakończyły się zamknięciem kilkunastu niedochodowych kopalń. Jedną z najtrudniejszych decyzji w polityce zagranicznej Thatcher było wysłanie brytyjskiej floty i wojna z Argentyną o wyspy Falklandy, zajęte w 1982 roku przez tamtejszą armię. Odzyskanie Falklandów przyniosło jej dużą popularność w kraju.

Tyle o niezwykłej, acz kontrowersyjnej postaci brytyjskiej polityk. A o filmie?

„Żelazna Dama” jest przykładem jak z nienadzwyczajnego, powierzchownego scenariusza może powstać film dużej klasy. Oczywiście – dzięki niezawodnej Meryl Streep. O tym, że to genialna aktorka, wiadomo od niepamiętnych czasów i „Dama” jest tego kolejnym potwierdzeniem. Dla określenia jej roli nie znajduję innego słowa jak „fenomenalna”. A gra tu postać, delikatnie mówiąc, kontrowersyjną, przez wielu bardzo nielubianą. Aby tytułową Żelazną Damę „zmiękczyć” i „uczłowieczyć”, twórcy filmu zdecydowali się na rozwiązanie też dość kontrowersyjne. Thatcher jest tu bowiem ukazana jako owdowiała starsza pani z początkami alzheimera, co wielu uzna zapewne za zabieg manipulatorski i wymuszający współczucie. Trzeba jednak przyznać, że reżyserka porusza się po tym niebezpiecznym gruncie z wyczuciem i taktem, co nie zapobiegło zresztą protestom rodziny po londyńskiej premierze filmu.

Ta „obecna” Thatcher, która otoczona przez opiekunki kręci się po swoim londyńskim mieszkaniu, jest też osobą bardzo samotną – bardziej jeszcze samotną niż wtedy, gdy znajdowała się na szczytach władzy. Rozmawia właściwie wyłącznie z „duchem” zmarłego męża (Broadbent) – pogodnym, błaznującym, zdolnym ją rozśmieszyć i pocieszyć – sceny rozgrywające się pomiędzy Streep i Broadbentem są czułe i zabawne.

Stanowią one jednak tylko ramę filmu. Jest bowiem i druga Thatcher – twarda, władcza, zwycięska – która wyłania się ze strzępków wspomnień tej obecnej, słabej i bezbronnej. I to jej właśnie – a dokładnie rekonstrukcji jej niezwykłej kariery politycznej – poświęcona jest główna część „Żelaznej Damy”.

za:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/729435,Margaret-Thatcher-Zelazna-Dama

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,20585475,148674,-Zelazna-Dama—Meryl-Streep-wynagradza-wszystko–.html

ZAREJESTRUJ SIĘ, KLIKAJĄC NA „ZAPISZ SIĘ” PONIŻEJ:)

 

Zamknięta rejestracja na wydarzenie.

Szczegóły

Data:
Marzec 15
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Categories:
, ,

Organizatorzy

Coworking O4
Olivia Business Centre

Miejsce

Coworking O4
Grunwaldzka 472B
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://o4.network