Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

Kino na Jowiszu: Ostatnia rodzina

17:00 - 19:00

2019
27.03
  • To wydarzenie minęło.

Zamknięta rejestracja na wydarzenie.

Zapraszamy do Kina na Jowiszu na film „Ostatnia rodzina”

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

„Ostatnia rodzina” to wielka sprawa. Nie tylko dlatego, że nie było jeszcze takiego filmu w polskim kinie. „Ostatnia rodzina” jest portretem toksycznej rodziny, w którym krzyżują się losy osobliwego malarza, jego neurotycznego syna Tomasza i żyjącej w ich cieniu żony Zofii. W błyskotliwym debiucie Jana P. Matuszyńskiego można zobaczyć – jak w krzywym zwierciadle – charakterystyczny rys polskiej rodziny z bliznami po wojnie. Nic w tym domu nie jest normalne, ale wszystko wydaje się dziwnie znajome.

Kamera nieomal nie opuszcza czterech ścian Beksińskich (Tomasz zamieszkał w bloku obok), w takiej sytuacji aktorzy mieli diablo trudne zadanie i wszyscy bez wyjątku dali popis wielkiego talentu. Trudno wskazać inny polski film, w którym realizm i podobieństwo aktorów do rzeczywistych postaci, jest równie uderzający jak w „Ostatniej rodzinie”. Andrzej Seweryn w wieku 70 lat stworzył najlepszą rolę w swojej karierze filmowej. Jego twarz jest kłębowiskiem stłumionych emocji, które wybrzmiewają z podwójną mocą w mocnej, fizycznej kreacji Dawid Ogrodnika. W tym trio świetnie odnalazła się Aleksandra Konieczna w roli żony Beksińskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Obraz zebrał bardzo dobre recenzje, a zarazem wzbudził wiele kontrowersji, w tym jawny sprzeciw m.in. Wiesława Weissa, autora książki „Tomek Beksińki. Portret prawdziwy”, który film Matuszyńskiego i Bolesto (scenariusz) uznał za „nikczemny i nieuczciwy”.

Szczegóły

Data:
27 marca 2019
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Categories:
, ,

Organizatorzy

Olivia Business Centre
O4 Coworking

Miejsce

O4 Coworking
Grunwaldzka 472B
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://o4.network