Ładowanie Wydarzenia

« kalendarz

III Kongres Klubu Jagiellońskiego

09:00 - 20:00

PLN19
2017
18.11
  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na III Kongres Klubu Jagiellońskiego. Kongres to nie tylko ciekawe wystąpienia, panele, dyskusje i prezentacje. To także okazja do spotkania sympatyków Klubu z całej Polski. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich osób chcących aktywnie i podmiotowo kształtować otaczającą nas rzeczywistość społeczną, polityczną, kulturalną i gospodarczą.

O czym będzie ten Kongres?

III Kongres KJ będzie poświęcony dyskusji nad ordynacją wyborczą, trójpodziałem władzy, pozycją ustrojową samorządów i polskiego parlamentu.

Tradycją Kongresów KJ jest nie tylko stawianie diagnoz, ale przede wszystkim proponowanie rozwiązań. Do każdego panelu, poza autorem prezentacji, zaproszeni zostaną recenzenci oceniający przedstawione podczas wydarzenia pomysły usprawnienia państwa. Głos zabiorą przedstawiciele środowisk reprezentujących różne nurty ideowe.

Program III Kongresu Klubu Jagiellońskiego

9.30 – Początek rejestracji

10.00 – Start. Otwarcie Kongresu Klubu Jagiellońskiego

10.15-11.30 – PANEL I: Jakie metropolie?

Już niedługo minie 20 lat od czasu podziału administracyjnego Polski. Choć trwające od 1999 roku dyskusje nad przesunięciem kompetencji między gminami, powiatami i województwami nie zakończyły się, to obecnie dyskusja samorządowa skupia się wokół pytań o politykę metropolitalną. Wojciech Przybylski, członek Klubu Jagiellońskiego, wyjaśni dlaczego i jakimi narzędziami powinniśmy ją prowadzić. Wreszcie odpowie na pytanie czy koncentracja na metropoliach nie zwiększy różnic rozwojowych między dużymi a małymi miastami Polski.

prezentacja: Wojciech Przybylski (CAKJ, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego)

11.45-13.15 – PANEL II: Jakie sądownictwo?

Od wielu miesięcy sądownictwo jest najbardziej gorącym tematem politycznym. Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, a następnie propozycje reformy Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego wywołały nie tylko sporo kontrowersji, ale i spowodowały dwa veta prezydenckie. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przedstawia autorski pomysł reformy sądownictwa dr. Jacka Sokołowskiego.

prezentacja: dr Jacek Sokołowski (CAKJ/ Uniwersytet Jagielloński)

13:15-14:30 – Przerwa lunchowa

14.30-15.00 – Wystąpienie specjalne

Szczegóły wkrótce

15.00-16.30 – PANEL III: Jak i po co wzmacniać Sejm?

Na pytanie po co i jak wzmocnić Sejm odpowie członek zarządu Klubu Jagiellońskiego i redaktor naczelny jagiellonski24.pl Piotr Trudnowski. Uzasadni on konieczność zmiany sposobu wyboru prezesów konstytucyjnych instytucji, a także upodmiotowienia samych posłów, także tych z ław opozycyjnych.

prezentacja: Piotr Trudnowski (KJ, red. nacz. portalu jagielloński24.pl)

16.30-18.00 – PANEL III: Jaka ordynacja wyborcza?

Wielu obserwatorów sceny politycznej stawia tezę o konieczności zmiany obecnej ordynacji wyborczej. Podczas pierwszej prezentacji dr Paweł Przewłocki przedstawi założenia ordynacji STV (Single Transferable Vote). Będzie starał się przekonać do tego, aby wprowadzić ją także w Polsce. W części dyskusyjnej na pewno nie zabraknie pytań o przewagę STV nad systemem jednomandatowych wyborców czy ordynacją mieszaną w stylu niemieckim.

prezentacja: dr Paweł Przewłocki (stv.org.pl)

18.30-20.00 – PANEL IV: Jakie wartości w konstytucji?

Czy w dobie silnych tożsamościowych podziałów jesteśmy w stanie osiągnąć kompromis wartości? Czy lewica z prawicą może się porozumieć w sprawie konstytucyjnych zmian w tym obszarze? Czy takie zmiany są w ogóle potrzebne?

Na powyższe pytania odpowiedzą tym razem nie eksperci, a politycy. Gośćmi “okrągłego stołu” będą przedstawiciele różnych środowisk politycznych: centroprawicowych i nie tylko.

prowadzenie: dr Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego)

21.00 Afterparty  – Willa Matrix, Malczewskiego 21, Warszawa

Kto za tym stoi?

Klub Jagielloński – ogólnopolskie środowisko społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców młodego pokolenia działających razem na rzecz dobra wspólnego. Czym się zajmujemy? Wydajemy „Pressje” i portal jagiellonski24.pl, prowadzimy prace eksperckie w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wychowujemy młodych obywateli w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu i promujemy dobre, polskie produkty za pomocą aplikacji Pola. Działamy nie tylko ogólnopolsko, ale także lokalnie poprzez nasze coraz liczniejsze oddziały, które dziś funkcjonują w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku.

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI WSPARCIA KONGRESU

Szczegóły

Data:
18 listopada 2017
Czas:
09:00 - 20:00
Koszt:
PLN19
Wydarzenie Categories:
, , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/KJagiellonski/

Organizator

Klub Jagielloński
Telefon:
12 429 02 73
Email:
klub@kj.org.pl
Strona internetowa:
kj.org.pl

Miejsce

Centralna Biblioteka Rolnicza
Krakowskie Przedmieście 66
Warszawa, Polska
+ Google Map