Co dzieje się w Olivia Business Centre?

Gdańsk i Oliwa – moje miejsce, moja miłość. Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle

Olivia Business Centre i Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku zapraszają na spotkanie z Pawłem Huelle, pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem, autorem głośnego "Weisera Dawidka". Autor przedstawi swoje fascynacje Gdańskiem i Oliwą, zawarte na kartach jego ostatnich książek m.in. „Śpiewaj ogrody” (2014)  i  „Ulica Świętego Ducha i inne historie” (2016). Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia (piątek), o godz. 18.00, w Olivia Sky Clubie (budynek Olivia Tower, 12. piętro).

 

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o rejestrację na adres: events@oliviacentre.com

 

 

Paweł Huelle, ur. 1957 r. w Gdańsku. Prozaik, poeta, dramaturg. Autor powieści, opowiadań, scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, esejów i wierszy. Nieprzerwanie związany z Gdańskiem, gdzie się urodził, studiował i pracuje zawodowo.

Zadebiutował w roku 1987 kultową dziś powieścią „Weiser Dawidek”, która została okrzyknięta arcydziełem i książką dziesięciolecia. Akcja tego utworu – jak prawie wszystkich dzieł tego pisarza – ulokowana została w Gdańsku. Od tamtej pory pisarz w kolejnych książkach powraca do swojej "małej ojczyzny", Gdańska i jego okolic i poszukuje mitycznej genealogii tego magicznego, zapomnianego świata.  Każda z Jego kolejnych książek była wydarzeniem literackim. Huelle ma w swym dorobku „Opowiadania na czas przeprowadzki” (1991), „Wiersze” (1994), „Pierwszą miłość i inne opowiadania” (1996), „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala” (2001), „Castorpa” (2004) oraz „Ostatnią Wieczerzę” (2007) i „Śpiewaj ogrody” (2014) i „Ulica Świętego Ducha i inne historie” (2016). Paweł Huelle jest laureatem prestiżowych nagród literackich, a jego utwory tłumaczone są na wiele języków.

Uważa się za luzaka, nie należy do żadnej partii politycznej. Dużo jeździ na rowerze. Lubi whisky, oraz rozmowy z każdym, kto lubi pogadać. Dokarmia koty. Pełni funkcję wiceprezesa polskiego Pen Clubu. Jest dramaturgiem Teatru Miejskiego imienia Witolda Gombrowicza w Gdyni. Prowadzi – jako redaktor naczelny – gdyński kwartalnik artystyczny – „Bliza”.

 

O książce „Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle pisze Miłada Jędrysik, Culture.pl

Kolejna opowieść o Gdańsku. Nawet szczegółowiej, bo o Oliwie, tym cichym i spokojnym mieszczańskim przedmieściu na pocysterskich włościach, którego disneyowskie okrągłe wieżyczki przyklejone do statecznych willi opisywał już Stefan Chwin.  Ale oliwskie dwory wzdłuż ulicy Polanki, ze swoimi wspinającymi się na morenowe leśne wzgórza parkami, to najpiękniejsze Miejsca Do (dobrego) Życia, jakie można sobie, nie tylko w Gdańsku, wyobrazić. To, że trafią do literatury, było tylko kwestią czasu.

Sielanka dworu przy ulicy Polanki jest jednak wielokrotnie przełamywana - nie tylko przez "okrutne wichry historii", czyli najpierw hitlerowców, którym podpadł pięknoduchy właściciel, zamiłowany w tym, co najlepsze w niemieckiej kulturze - Rilkem, Schumannie, E.T.A. Hoffmannie i z coraz większą pogardą podchodzący do narodowego wieszcza Wagnera i jego coraz bardziej nazistowskich interpretacji wystawianych w Operze Leśnej. Ta Arkadia kryje również mroczne tajemnice z odleglejszej przeszłości, związane z francuskim właścicielem posiadłości de Vernancourtem. Skąd w XVIII wieku wziął się w Gdańsku Francuz? Brał udział w nieudanej ekspedycji hrabiego de Plélo, francuskiego ambasadora w Kopenhadze, który z korpusem wojska wyruszył na odsiecz oblężonemu w Gdańsku Stanisławowi Leszczyńskiemu w 1734 roku. Każda dekada z historii Gdańska przypomina o jego kosmopolitycznej historii”.

 

O książce „Ulica Świętego Ducha i inne historie”  (2016)

Co przytrafiło się Hansowi Castorpowi w trakcie pobytu na studiach w Gdańsku? Dlaczego gospodyni w mieszkaniu wynajmowanym przez Eliasa Canettiego wieczorami zamieniała się w psa? Wreszcie, czy William Faulkner byłby w stanie napisać współczesny bestseller?

Ulicy Świętego Ducha i innych historiach Paweł Huelle odsłania swoje drugie oblicze. Okazuje się nie tylko wyśmienitym pisarzem, ale i wnikliwym, pełnym erudycji czytelnikiem. Wielbicielem literatury, któremu nie wystarcza to, co znajduje na kartach książek i w biografiach pisarzy. Czyta więc między wierszami, tropi niezapisane fakty, podróżuje śladami bohaterów, zastanawia się, co by było, gdyby…, zaciera granicę między prawdą a fikcją. 

„Zwyczajne mieszkanie typowej wdowy okazuje się więc miejscem pełnym mrocznych namiętności i dewiacji. Niczym w teorii Freuda – prawda ukrywa się pod powierzchnią, w zakamarkach. Aż strach pomyśleć, co z takiej sceny zrobiłby Kafka, Genet czy Sartre. Lecz nie Canetti. Tok jego opowieści jest rzeczowy, zaledwie w kilku miejscach ironiczny, zupełnie nieepatujący czytelnika”.

Haidgasse, rok 1927

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bogdanowicz (Olivia Business Centre).

Olivia Cooltura jest interdyscyplinarnym projektem Olivia Business Centre, dedykowanym promocji i popularyzacji szeroko pojętej kultury, w każdym jej aspekcie. Chcemy skupiać wokół Olivia Business Centre osoby zainteresowane wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi. Rezydentów OBC, mieszkańców Oliwy i szerzej, całej metropolii. Integrować tę naszą społeczność, budować i rozwijać relacje. Corocznie w OBC realizowanych jest pomad 300 eventów, część z nich jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta.

 

Partnerzy:

 Patronat medialny:

 

  Fot. Dominik Sadowski/Agencja Gazeta